‘Blommor’ av Otto Fredlin

Ny tavla ur Akademiska Föreningens konstsamling visas nu i vår monter placerad i Athen, AF-borgen. Tanken är att vi kommer att skifta tavlor med 2-3 veckors mellanrum och annonsera det här på www.afkonst.se tillsammans med en beskrivning av konstnären och konstverket.

Blommor - Otto Fredlin - 1919-web

Blommor
Otto Fredlin
1919

Tor Otto Fredlin föddes i Härnösand 1890.  Han utbildade sig vid Althins målarskola samt i Frankrike. Han gjorde färgillustrationerna till uppslagsverket Djurens Värld (1937-40) och målade även i andra sammanhang ofta blommor, fåglar och andra djur i närbild och med starka färger och tunga penseldrag. 1940 var han med och startade konstföreningen Aura. I akademiska Föreningens konstsamling finns han representerad med verket ‘Blommor’ från 1919.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *