Johan Johansson utställning

'Hösttermin' av Johan Johansson
‘Hösttermin’ av Johan Johansson

Johan Johansson utställning i Ystad 14/5-14/8

14 maj – 14 augusti ställer Ystad konstmuseum ut verk av Lunda konstnären Johan Johansson. Utställningen utgörs av ett ett femtiotal målningar av Johansson, däribland Akademiska Föreningens konstsamlings tavla ”Hösttermin”. Läs mer om utställningen här.

Johan Johansson exhibition in Ystad 14/5-14/8

Ystad Art museum is exhibiting paintings by the artist Johan Johansson from Lund, between the 14 th of May and the 14 th of August. One of the paintings being exhibited is Akademiska Föreningens Art Collections painting “Hösttermin”. Read more about the exhibition here (information in Swedish).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *